Redefine Meat vyrábí maso na 3D tiskárnách, je však rostlinného původu

Díky automatickému překladači se i v českém prostředí hojně šíří zprávy, že společnost Redefine Meat distribuuje 500 tun steaků měsíčně, které vznikly v bioreaktorech z živočišných kmenových buněk. Maso je tištěno na 3D tiskárnách. „Továrna v Holandsku tiskne 500 tun steaků měsíčně přes 3D tiskárny.

„Společnost Reddefine Meat bude dodávat tištěné filety do německých restaurací. Kolem 110 německých restaurací už nakupuje „maso“ od Redefine Meat. Pro zahájení procesu 3D lisovaného masa vědci biopsii vzorkového nálože živočišných kmenových buněk v závislosti na požadovaném druhu masa: hovězí, vepřové, drůbeží nebo dokonce ryby. Tyto buňky jsou poté podrobeny procesu proliferace a ponořeny do živinového séra v bioaktoru kontrolovaném klimatem. Během několika týdnů se tyto buňky množí, interagují a rozlišují v tukových a svalových buňkách, které tvoří bioink,“ stojí v textu z automatického překladače. Příspěvek má přibližně 2 tisíce sdílení a je zřejmé, že z velké míry ho sdílí lidé v České republice.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Faktem je, že společnost Redefine Meat vyvinula věrnou kopii skutečného masa. K docílení toho, aby produkt vypadal jako maso, používá i 3D tiskárny. Ve skutečnosti se ovšem jedná o náhražku masa rostlinného původu. „Společnost Redefine Meat vyrábí své produkty z rostlinných surovin – sójových a hrachových bílkovin, cizrny, červené řepy, lahůdkových kvasnic a kokosového tuku,“ píše agentura Reuters.

Toto rostlinné maso je podle The Gurdian skutečně hodnověrnou kopií masa, ale ani tento web nepíše nic o tom, že by maso bylo živočišného původu nebo vznikalo v biolaboratořích.

Společnost Redefine Meat tedy nevyrábí tzv. kultivované maso. Vývoj kultivovaného masa, tedy masa vzniklého v laborařích, probíhá. V zemích Evropské unie je však povoleno ho zatím prodávat jen jako krmivo pro zvířata.  „Česká firma Bene Meat se sídlem v Praze získala evropskou certifikaci, aby se její laboratorně vypěstované maso mohlo používat jako krmivo pro domácí mazlíčky. Tuzemský start-up je první společností na světě s tímto povolením od EU,“ psali Novinky.cz nedávno. V USA dostalo kultivované maso povolení, aby bylo součástí jídel v několika exluzivních restauracích.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/